top of page

Support Group

Public·8 members

DiksiyonDiksiyonun çeşitli bölümleri vardır: heceleri belirtme, telaffuz, noktalama, ses perdesini ayarlama, inşat. Bazen ton ve tarz bakımından yapaylığa kaçan, bazen günlük konuşma diline, gerçek söyleyişe yaklaşan diksiyon, edebiyat ve tiyatro anlayışıyla bağlantılı olarak gelişmiştir.Türkçenin özellikleri, doğru nefes almak, sesin etkili kullanımı, vurgu, tonlama, ulama, durak, sık yapılan yanlışlar diksiyonun alt başlıklarıdır.
Diksiyon


Download Zip: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Furluso.com%2F2uiUDO&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw0jvwTJbHXipE4E7z4AzqPuGünümüzde akıcı konuşmanın önemi tartışılmaz bir gerçek. Özellikle eğitimciler, sanatçılar, liderler, yöneticiler için düzgün bir diksiyon olmazsa olmazlardan. Bu durum oyunculuk için de geçerli elbette. Hem sahneye çıkan hem de seslendirme yapan oyuncuların, ayrıca seslendirme sanatçılarının akıcı bir şekilde konuşması gerekiyor. Diksiyon tekerlemeleri ve alıştırmaları bu durumda ilk başvurulan kaynaklar oluyor. Diksiyon eğitimleri sırasında ya da bireysel çalışmalarda kullanılan tekerlemeler, mesleki ve kişisel gelişim için yararlı oluyor.


Eğer siz de oyuncu olmak, kamera önünde ya da sahnede yer almak ya da sadece akıcı ve anlaşılır konuşmak istiyorsanız diksiyon alıştırmaları yapabilirsiniz. Sayfamızdaki örneklerden yararlanarak diksiyon çalışmaları yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.


Akıcı ve anlaşılır konuşmanın yolu çok çalışmaktan geçer. Bu da bolca diksiyon alıştırması yapmanız gerektiği anlamına gelir. Sayfamızdaki diksiyon tekerlemeleri ve diksiyon alıştırmaları ile daha iyi konuşmaya hemen başlayabilirsiniz. Haydi, deneyin!


İyi bir diksiyona sahip olmak, hem sosyal hem de iş yaşamında başarının altın anahtarlarından biri konumunda. Bu nedenle okullarımızda, öğrencilerimizin güzel konuşma ve diksiyon dersi ile hayata daha iyi hazırlanmalarını ve onların günlük yaşamdan sosyal ilişkilere, ders başarılarının artmasından ileride atılacakları iş hayatına kadar başarılı ve mutlu olabilmelerinin yolunu açıyor. İnsan kendini anlatabildiği ölçüde inandırıcı ve ikna edici olabilir.


Bu nedenle güzel ve etkili konuşmanın hem bedensel hem de zihinsel argümanlarını içine alan diksiyon çalışmalarının formal olarak öğretildiği diksiyon dersleri genç yaşlarda edinilmesi gereken iletişim becerilerine yer verilmesi bakımından büyük önem taşıyor.


Diksiyon dersi ders notları hazırlarken, diksiyon dersi kitabı içinde yer alan bilgilerin kısa ve öz bir biçimde sunulmasını hedefledik. Diksiyon dersi notları içerisinde diksiyon kuralları dersin bir anlamda öz içeriğini de oluşturuyor.


Diksiyon, ifadenin şekillenmesinde sesletimden bedenle desteklenmesine kadar sözel iletişimin teknik ve yöntemlerini de içine alıyor. Bu nedenle diksiyon kurallarını ses temelli kurallar ve bedensel imgeler olarak ikiye ayırmak mümkün.


İyi bir diksiyona sahip olabilmek için öncelikle sesi oluşturan yapıların ve organların doğru şekilde kullanılması gerekir. Sesi oluşturan organların doğru çalışabilmesi ise doğru nefes almakla başlıyor. Diksiyon dersi doğru nefes alma uygulamalarında bebeklik döneminde aldığımız nefesi doğru bir nefes olarak tanımlar ve uygulamalarına yer verir. Bu nefes şekli, akciğerlerin üst, orta ve alt bölümlerinin tam olarak kullanılmasını, dolayısıyla vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oksijenin tam olarak alınabilmesini sağlar.


Doğru nefes alma çalışmaları ve uygulamaları yaparak ulaşılabilecek iyi bir diksiyon için özel diksiyon dersi almak da diksiyon eğitimi için gerekli olabilir. Kısa süreli kurlarda yapılacak etkin ve daha bireysel uygulamaların iyi bir diksiyona sahip olmak için zamandan kazanacağınızı da unutmamak gerekiyor. Özel diksiyon dersi alma imkanı yoksa, okuldaki derslere ek olarak diksiyon dersi notları pdf formatında indirilerek bu çalışmaların evde tekrarlanması bu konuda kendinizi geliştirmeniz de iyi bir diksiyona sahip olabilmeniz için elinizi kuvvetlendirecektir.


Güzel ve etkili konuşmayı, kelimeleri doğru kullanmayı, akıcı ve tonlamaya dikkat ederek konuşmayı her alanda sizi 1-0 öne geçirecek olan diksiyonumuzu daha iyi hale getirecek temel ve basit yolları öğrenmek ve hatta bu konuda eğitimler vermek isteyen herkes için hazırlandı.


Diksiyon birinin tam anlamıyla konuşma şeklini ifade eder. Diksiyon kişisel yani içsel olabildiği gibi dışsal olarak da sınıflandırılabilir. İşte bu dışsal konusunda diksiyon kursu alarak geliştirilmiş veya çevrenizden duyarak edinilmiş bir diksiyonunuz da olabilir anlamına geliyor. Belirli bir konuda seçmiş olduğunuz kelimeler ifade ediliş açısından resmi, gayri resmi, aksan, argo, jargon, konuşma dili şeklinde de kategorilere ayrılır.


Kelimeler arasında niteliksel olarak farklılıklar bulunur ve telaffuzları açısından da diksiyon eğitimi alınması gerekmektedir. Kelime dağarcığınızı doğru bir şekilde telaffuz edilişe dahip bir dille doldurmak istersiniz. Diksiyona aynı zamanda modern dilbilimsel terimler adı da verilir. Yani konuşma dilinizin modern olmasını istiyorsanız diksiyonunuzun düzgün olması şart.


Konuların anlamları ve konuşma şeklimiz arasında çok ciddi bir bağlantı bulunur. Siz duygu dolu bir konuşmayı monoton bir ses tonuyla veya hitabet şekliyle ifade ederseniz duyguların bir anlamı kalmaz. Bu çok önemli bir konudur. Örneğin bir satış yapacaksınız, sattığınız ürünün özelliklerinden bahsederken jargon kullanarak ifade ettiğiniz kelimeleri doğru bir şekilde telaffuz etmezseniz müşteri gözünde de kötü bir izlenim yaratmış olursunuz ve bu profesyonel gözükmez. Bu sebeple diksiyon konusuna işletmeler oldukça önem verir. Özellikle de müşteri ile bire bir iletişimde bulunacağınız bir pozisyon için başvuruda bulunduysanız.


Diksiyon dersleri alırken de dikkat etmeniz gereken çok ciddi hususlar var. O da doğru eğitmen seçimi. Eğitmen seçimi de elbette seçtiğiniz diksiyon kursuna ve aldığınız kuruma göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda diksiyon uygulamaları ile ilgili de bilgi sahibi olabileceğiniz bir diksiyon eğitim olması şart.


Diksiyon eğitiminde hem canlı derslerle aktif katılımınız olabiliyor hem de diksiyon pratikleri yapma imkanına sahipsiniz. Diksiyonunuzu geliştirmek için diksiyon tekerlemeleri, okuma parçaları gibi çeşitli uygulamalar da bulunuyor. Alanında uzman eğitmenle kısa sürede çok uzun bir yol kat edeceksiniz. Diksiyonla ilgili sertifika sınavına online olarak girecek ve eğitimin sonunda başarılı olduğunuza dair bir sertifika alabileceksiniz.


Diksiyon dersleri sayesinde kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. İyi ifade etmek konusunda çok önemli bir faktör olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Bir konu hakkında konuşurken bu o konu hakkındaki kelimelerin tam karşılığı diksiyon ile sağlanır. Mesela bir TEDx konuşmacısı konuyu anlatırken vurgu ve kelime tonlamalarıyla anlatımını yapar. Sözlü iletişimde, sunum yaparken, iş görüşmesinde hatta arkadaşlarınızla da konuşma yaparken dikkat edilen şey diksiyonunuz olacaktır.


İletişim dünyanın her yerinde ve birçok iletişim türü var ve bizler de iletişim kurabilmek için her türlü yolu deniyoruz. Konuşarak anlaşmak insanın en önemli parçası. Bazı insanlar konuşma konusunda dediklerini çok iyi ifade edemez. Doğru konuşma şeklini belirlemek konusunda bir alışkanlığınız yoksa yanlış anlaşılmalara da sebep verebilirsiniz. Dilin nasıl çalıştığını, doğru konuşma ifadelerini ve etkili konuşma şekilini düzgün bir diksiyon ile birlikte kullanmalısınız.


Konuşurken diksiyonunuzu düzgün bir şekilde ifade etmeye çalışırken de bunu abartmamak gerekir. Konuşmalarınızın çok fazla kasıntı durmaması gerekiyor. O yüzden doğru bir konuşma şeklini benimsemek çok önemli. İnsanların söylediklerinizi zorluk yaşamadan anlaması iyi bir uygulama olacaktır.


Fiziksel yeteneklerinizin yanı sıra konuşma sürecinizi etkileyen zihinsel yeteneklerinizi de geliştirmelisiniz. Eğer iyi bir konuşmaya sahipseniz hayatınızda istediklerinizi de elde edebilirsiniz. Motivasyonunuz yükselir ve kelimelerin sesli söyleniş biçimlerinin hayatınıza ne yönde etkilediğinin farkını bile anlarsınız. Özellikle iş hayatında doğru ve etkili bir konuşma biçimiyle terfi bile alabilirsiniz. Çünkü düzgün bir diksiyonla konuşmanız, konuşmalarınızı doğru ve etkili bir biçimde ifade ediyor olmanız sizin liderlik yönlerinizi de ortaya çıkaracaktır. Bir topluluğa hitap edebilecek düzeyde olabilirsiniz. Tüm bunları sertifikalarla kanıtlamanızın yanı sıra karşı tarafa da aktarabilmeniz gerekir. Yalnızca belgeyi vermeniz bu konuda bilgili olduğunuzun göstergesidir sadece. Ancak insanlar sizi duyduktan sonra diksiyonunuz ve konuşmanızın şekli ile ilgili bilgi sahibi olabilirler. Ses tonunuzun doğru kullanılması bile en etkili faktörlerden.


Nesillerdir dünya üzerinde hüküm süren insanoğlunun en önemli vasıflarının başında düşünmek ve ardından iletişim kurmak gelir. Bu iletişimi iyi sağlamak ve söylediklerimizi doğru aktarmak da her zaman önemli olmuştur. Bunu sağlamak için de tabii ki diksiyon eğitimine ihtiyacımız var.


Anlıyoruz ki diksiyon kursları kendimizi geliştirmenin harika bir yolu. Hem kendi dilimiz olan Türkçeyi hissederek konuşmamızı hem de bunu kendimizden emin bir şekilde bunu yapmamızı sağlıyor. Çeşitli kelime, cümle egzersizleri yapılıyor. Tüm bunların yanında nefesinizi daha doğru kullanmanızı sağlayan eğitimler de alıyorsunuz.


Kendimiz için bir şeyler yapmak, kendimizi bir adım öteye taşımak istiyorsak diksiyon kursuna katılmak güzel bir adım olacaktır. Etkili iletişim gerek ikili gerekse toplum iletişiminde çok önemli. 041b061a72


About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page